معرفی خشکرود

معرفی خشکرود

شهر خشکرود واقع در استان مرکزی، شهرستان زرندیه در بخش مرکزی و جزو دهستان خشکرود می باشد که در خرداد ماه سال 1387 از روستا به شهر ارتقا پیدا کرده و شهرداری نیز از تاریخ مذکور فعالیت دارد.

جمعیت : جمعیت خشکرود مطابق سرشماری  در سال 1345 دارای 1417 نفر و طبق سرشماری سال 1395 دارای 5246 نفر می باشد.

جمعیت دهستان خشکرود در سال 1395 دارای        می باشد.

مساحت و موقعیت: دهستان خشکرود 92510 هکتار می باشد که محدوده شهر خشکرود مطابق طرح جامع 164 هکتار می باشد که از شمال به استان البرز ،از شرق به بخش مرکزی شهرستان زرندیه ، از جنوب به شهرستان ساوه و از غرب به بخش خرقان منتهی میشود.

آب و هوا : شهر خشکرود دارای آب و هوای خشک و نیمه بیابانی و با ارتفاع 1400 متری از سطح دریا از حاصلخیزترین مناطق استان مرکزی میباشد .

مناطق دیدنی :  کاروانسرای شاه عباسی خشکرود متعلق به دوران صفویه ، در فاصله 15 کیلومتری غرب شهر  واقع شده است و همچنین تک درخت مقدس که در گویش محلی  به نام تک آقاچ معروف است در فاصله 7 کیلومتری شمال شهر می باشد و از دیگر نقاط دیدینی  شهر وجود مزارع و باغات فراوان در اطراف شهر که جاذبه زیبایی برای گردشگران می باشد.

بخش کشاورزی : شهر خشکرود  به عنوان قطب کشاورزی و باغداری استان مرکزی معرفی گردیده که دارای محصولاتی از قبیل انگور ،بادام، پسته، سیب ، هلو ، گندم و جو ، ذرت ، کلزا ، طالبی ، خربزه و...می باشد.

بخش صنعت : کارخانه های  سیمان خاکستری و سفید از بزرگترین کارخانه های تولید سیمان در کشور  که در محدوده شهر و دهستان خشکرود قرار دارد.

بخش دامداری : بزرگترین مجتمع پرورش شترمرغ کشور در قسمت جنوبی شهر واقع شده و تعداد زیادی دامداری جهت پرورش گاو های شیری و گوشتی و پرورش گوسفند و بلدرچین در اطراف شهر فعالیت دارند.

بخش گلخانه : تعدادی گلخانه جهت کشت محصولات و میوه های  گلخانه ای و یکی از بزرگترین و مکانیزه ترین گلخانه های کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در حال احداث می باشد.